Zvláštnosti trávenia králikov
Králiky a zajace sú jedinečnými bylinožravcami. Majú niekoľko zvláštností, ktoré sa nachádzajú len u nich, rovnako u divých ako aj u domácich foriem. Králiky a zajace patria do čeľade Zajacovitých (Lagomorphidae) a sú to praví bylinožravci. Tomu je aj prispôsobený ich tráviaci trakt. Špecifikom zajacovitých sú dva nápadne veľké hlodáky, ktoré neustále rastú rýchlosťou 2 až 2,4 mm za týždeň. Tie im slúžia na hlodanie tvrdých súčastí krmiva, ako vetvičiek stromov, mrkvy, tvrdého chleba a iných. Pri nedostatku tvrdých častíc v krmive hlodáky prerastajú a je nutná návšteva veterinárneho lekára, ktorý ich zbrúsi na potrebnú veľkosť.
Zajace a králiky dokážu vo svojom tele sami vytvárať vitamín C a vitamín K. Avšak, aj tak je potrebné pridávať králikom do krmiva vitamíny vo forme ovocia a zeleniny alebo rôznych vitamínových prípravkov.
Veľmi zaujímavým procesom u králikov je cékotrofia. Je to fyziologický proces trávenia, kedy králiky vylučujú časť nestrávenej potravy vo forme cékotrofov a tieto požierajú priamo z análneho otvoru. Cékotrofy prijímajú celé, nehryzú ich a sú pre nich bohatým zdrojom bielkovín a vlákniny.
Králiky majú jednokomorový žalúdok s objemom 250 ml, v ktorom sa stále nachádzajú zvyšky potravy a srsť, dokonca aj počas hladovania. Vďaka veľmi nízkemu pH (1 – 2) sa všetky prijaté baktérie prijaté stravou usmrtia. Pri požieraní cékotrofov z konečníka sa pH v žalúdku zvyšuje na 3. U mláďat je žalúdočné pH vyššie, 5 – 6 vďaka nižšej produkcii žalúdočných kyselín. Aby sa malé cicajúce králiky ubránili bakteriálnej infekcii, materské mlieko s tráviacimi enzýmami účinne zabíja baktérie. Od tretieho týždňa veku začínajú mláďatá požierať cékotrofy z konečníka matky. Vďaka cékotrofom sa hrubé črevo mláďat kolonizuje tými správnymi baktériami.
Tráviaci trakt králikov je veľmi citlivý na zmeny potravy. Preto pozor, aby ste zmenu krmiva robili postupným pridávaním nového krmiva a ubúdaním toho starého. Pri rýchlej zmene potravy alebo ak králik príjme veľké množstvo zapareného zeleného krmiva môže dôjsť ku tympánii žalúdka. Pri tympánii dochádza veľmi rýchlo k úhynu ak nie je ihneď liečená, preto pri nafúknutom brušku králika neváhajte a ihneď navštívte svojho veterinárneho lekára.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
Wow, zaujimavý článok. Asi sa podľa tohto budem riadiť.