Plemená králikov I.

Sivo-biele mláďa králika

Tak ako aj iné domáce zvieratá, ktoré ľudia domestikovali a stovky rokov šľachtili na rôzne účely, tak aj králiky prešli dlhým vývojom od ich domestikácie. Pôvodne pochádzajú zo Španielska, odkiaľ ich rímski vojaci previezli do Talianska a následne do celého sveta. Rôzne podmienky ich života v nových krajinách sa odrazili aj na ich exteriéri a preto dnes poznáme plemená králikov od tých najmenších, ktoré vážia len pol kila až po obrovské, 8-kilové. Takisto sa líšia postavením ušníc, farebnými variáciami a druhom srsti.

V súčasnosti poznáme vyše 100 plemien králikov, ktoré sa dajú zatriediť do skupín podľa veľkosti. Poznáme miniatúrne králiky (hmotnosť 0,7 – 1,5 kg), malé (2 – 3 kg), stredné plemená (3 – 5 kg) a veľké plemená (6 – 8 kg).

Podľa dĺžky srsti rozoznávame dva druhy králikov. Krátkosrsté a dlhosrsté.

V tomto článku Vám predstavíme najznámejších zástupcov miniatúrnych králikov, chovaných pre radosť:

Angorský králik

Z dlhosrstých králikov je veľmi vzácnym miniatúrny angorský králik vyhľadávaný pre jeho cennú vlnu. Tento králik je iný ako ostatné. Vďaka prispôsobenému metabolizmu nemá srsť, ale dlhú hodvábnu vlnu, ktorá rastie celý život. Chovatelia týchto králikov musia preto vynaložiť viac starostlivosti, než o iné plemená. Jednak vlnu je potrebné pravidelne česať, strihať ale musia tiež dbať na vysokú úroveň hygieny ustajnenia králička. Pri výstavách je predpísaná dĺžka vlny minimálne 6 cm, čo je však niekedy problém, keďže králička je potrebné strihať maximálne každých 3,5 mesiaca.

Teddy

Králiček Teddy je jedným z najobľúbenejších miniatúrnych plemien králikov. Dôvod je jasný – je ozaj drobný a vďaka jeho dlhej a hustej srsti vyzerá ako plyšová hračka. Avšak doteraz to nie je uznané plemeno. Je však veľmi rozšírený v petshopoch a u drobných chovateľov.

Levík

Tak ako Teddy aj Levík nepatrí medzi uznané plemená, no aj napriek tomu je veľmi obľúbený ako domáci miláčik. Nápadný je dlhou „levou“ srsťou na krku, hlave a na chrbte. Na ostatných miestach tela je srsť kratšia. Chová sa v mnohých farebných variáciách a je to skvelé plemeno aj pre začínajúcich chovateľov. Uši môžu byť vzpriamené alebo tzv. baranie – spustené.

Zakrslý baran

Zakrslé barany sú typické a ľahko rozlíšiteľné od ostatných plemien králikov práve vďaka svojim ušiam. Ušnice sú zvisle spustené popri hlave a pri pohľade spredu pripomínajú podkovu. Navyše, vnútornou stranou priliehajú k telu. Farebných variácií baranov je veľa- od jednofarebných ryšavých, bielych, činčilových až po rôzne strakaté variácie, na základe ktorých sa dajú zadeliť do rôznych druhov. Telo je mohutnejšie, lepšie osvalené ako u iných zakrslých králikov a končatiny sú kratšie a silnejšie. Hlava pôsobí tiež mohutnejšie a širšie. Sú to ale veľmi milí spoločníci a pri správnej opatere získate priateľa na mnoho rokov.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 35 Priemer: 2.8]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *