Granule pre králiky – čo by mali obsahovať a ako ich dávkovať?
Chováte zajaca alebo králika ako domáce zvieratko? Viete, ako ho správne kŕmiť aj počas zimy, kedy nie je dostatok prirodzeného, zeleného krmiva? Zaraďte do pravidelného jedálnička vášho miláčika granule pre králiky, v ktorých nájde všetky potrebné živiny v optimálnom množstve. Čo by mali takéto granule obsahovať a ako často by ste ich mali dávkovať?
Seno a tráva – základ, na ktorom môžete stavať
Králiky a zajace sú bylinožravce – a práve to musí odzrkadľovať aj strava, ktorú konzumujú. Jej najväčšiu časť tvorí seno či tráva, ktoré zajacom dodávajú nielen živiny, ale aj potrebnú vlákninu na uľahčenie trávenia. Krmivá pre zajace by mala tvoriť majoritne zmes rozličných tráv, pričom z 20% ideálne vo forme dlhých vlákien s bohatým obsahom kremičitanov. Tie sú totiž nevyhnutné pre obrusovanie zubov, ktoré králikom a zajacom neustále dorastajú.
Dôležitá zelenina a ovocie – zdroj živín a vitamínov
Králiky obľubujú aj čerstvú zeleninu a ovocie. Pridajte im do jedálničku napríklad mrkvu, kaleráb, papriku, jablká, hrušky, listy z karfiolu, alebo cviklu. Okrem živín a vlákniny im dodáte aj množstvo vitamínov nevyhnutných pre zdravie. Práve preto je zelenina i ovocie jednou zo zložiek granúl pre králiky, a to s obsahom približne 10%.
Krmivá pre králiky môžu ďalej obsahovať malé množstvá obilnín či otrúb, tekvicové semená, pivné kvasnice, alebo prídavky vo forme mnohých esenciálnych vitamínov, imunomodulátorov, mastných kyselín aj minerálnych látok.
Typ granúl a dennú dávku prispôsobujte veku králika
Je priam ideálne, ak výber zmesí či granúl pre zajace a králikov prispôsobujete veku konkrétneho jedinca, pretože ich zloženie odzrkadľuje práve potrebu organizmu v rôznych obdobiach života. Vzhľadom na vek je vhodné upraviť aj dennú dávku kŕmnej zmesi. Pre mláďatá do 30. dňa života postačí 30 až 70g granúl denne, mladým samcom 90 až 100g denne, u samíc je množstvo variabilnejšie a závisí aj od toho, či je kotná, alebo nie. Odporúča sa rozmedzie 110 až 200g granúl za deň.
Krmivo sypte do špeciálnych misiek určených na tento typ stravy. Obvykle ich obsahujú už rovno aj klietky pre králiky. Vedľa nich vždy umiestnite misku s pitnou vodou. Granule dopĺňajte približne 2 – 3 krát denne, a nezabúdajte hlavne na večerné kŕmenie, ktoré je pre králikov najdôležitejšie.
Fotografia: © bigstockphoto
dobry den prajem….. začala som chov angorských králikov pre vlnu..poprosila by som vas o radu,ake krmivo pre ne…viem,že pre kvalitnu srsť potrebuju protein a vlákninu…podávam im granule Energys- Champion+jačmen,ovos,sln.semiačka +zelené….moja starost je skor krmenie v zime…mam nasušené lúčne seno,lucerku,žihlavu,nasušim ešte jablkove krúžky, len neviem či to postačí na pokrytie ich zdravej výživy…dakujem za každú radu 🙂 s pozdravom Gita Galčíková
mne v chovprodukte povedali že mojmu zajkovi nemám dávať jesť nič zelene. prečo?
Aby sa nezdul…kedby si mu davala cerstve alebo take navlhle..listocky a tak..
Ohľadom zeleniny a ovocia som veľmi zmätená. Na viacerých stránkach o zajacoch to odporúčajú ako vhodnú stravu ale…. o akých druhoch zajacov/králikov sa tu bavíme? Lebo kedysi som mala normálneho, 6-kilového králika, ktorý bežne býva chovaný na mäso, a ten mohol zožrať čo chcel. Ale teraz mám trpasličieho a na veterine mi vyslovene zakázali dávať mu jablká, hrušky, kapustu, karfiolové listy a už tobôž nesmie kaleráb. Ani ďatelinu. Zo všetkého ho zduje, dostane prakticky okamžite zápchu, ktorá nejde riešiť inak ako podaním probiotík. Pýtala som sa troch veterinárov a všetci sa zhodli na tom, že trpasličie králiky sú skrátka také. Nemôžu ovocie a niektoré (zväčša „kapustovité“) druhy zeleniny, lebo ich z toho zdúva. Môžu prakticky len seno, z tráv najideálnejšie púpavu, smú okopaniny a zmesky z chovproduktu. A to je asi tak všetko. Až som vyvaľovala oči, keď mi to hovorili. No vidím na tej mojej ušatej potvorke, že mali jednoducho pravdu. Ich zdôvodnenie bolo, že tieto prešľachtené (ja to nazývam ľuďmi zmutované) plemená už proste nemajú s obyčajným zajacom nič spoločné. 🙁 Majú slabšiu tráviacu sústavu a celkovo sú menej odolné voči všetkému.
My tiež chováme králiky a striedam im krmivo, ktoré objednávam z https://www.energyshobby.sk/krmiva-pre-kraliky/ a seno. Cez leto je dávam do vonkajšieho výbehu, aby sa napásli a trochu aj prebehli, takže vďaka tomu cez leto trochu ušetríme za krmivo :-).